BEBEK BİBERONLA NASIL BESLENİR

Bebeğinizi anne sütüyle besleyemediğiniz durumlarda biberon kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Biberonla emzirmek için kuracağınız düzen bebeğinizin biberonla beslenmesini keyifli hale getirir. Bebeğin biberonla beslenmesi bebek bakımında en önemli adımlardan birisidir. Bebeğinizi biberonla beslerken bebeğinizi kucağınıza alıp gözlerinin içine bakarak sakinleşmesini sağlayın. Bebekle kurulan tatlı göz kontakları bebeğinizin hazırladığınız mamaları iştahlı yemesini sağlar.

Sütü bebeğinize içirmeden önce mutlaka sütü ısıtın. Biberon temizliği için biberonlar sıcak su altında tutulmalıdır. Mikrodalga fırında mamaları ısıtmak sağlıklı değildir. Isıtılan mamadan 1 kaç damla bileğinize damlatarak sütün sıcaklık durumunu kontrol edin. Mamadan 1 yudum alarak mamanın tadına ve kıvamına bakabilirsiniz. Biberon emziği süt dolması için eğik tutmalısınız. Böylece bebeğinizin rahat nefes almasını da sağlamış olursunuz. Bebeğinizi kolunuzda hafif eğik pozisyona getirin. Düz yatan bebekler sütü yutmakta zorlanıp tıkanabilir. Bebeğiniz doyduğu zaman onu kaldırıp yuttuğu havayı çıkarabilmesi için omzunu ovalayın. Sırtına tatlı tatlı vurmak bebeğinizin gazını alacaktır.

Bebeğiniz kendini aç hissettiği her an ona memenizi vermelisiniz. Memenizi kabul etmediği durumda biberonla bebeğinizi beslemelisiniz. Hazır mama ile beslenen çocuklar anne sütüyle beslenen çocuklara göre daha tok durur. Meme ile beslenen çocukları 3-4 saatte bir emzirebilirsiniz. Sütünüz düzenli geliyorsa mümkün olduğunca anne sütü ile bebeğinizi beslemeye özen göstermelisiniz.

Bebeğinizi biberonla tanıştırmak için en uygun zaman 6.haftadan sonraki zamandır. Bebeğiniz 1,5 aylık olduğu zaman bebeğinizi biberonla besleyebilirsiniz. 6.Haftadan sonra göğüsler süt salgılama düzeni oturmuş olur. Bebeğinizin memeyi bırakmasını beklemek için 3 aydan fazla süre beklemeyin. Büyük bebeklerin biberonla tanışması zor ve sıkıntılı olabilir. Bir çok anne bebeği emzirme zamanı olarak sabahın erken saatlerini tercih eder. Çünkü bu zamanlar çok büyük hazırlık yapmayı gerektirmez. Bebeklerde sabahın erken saatlerinde aç olarak uyanırlar. Akşam banyo öncesi bebeği uyutmadan önce emzirmek en doğru bebek emzirme ve besleme zamanıdır. Meme ve biberon sıra ile verilmelidir.

Bebek bakımında biberon temizliği, yapılan mamanın kıvamı, bebeğin biberonu sevmesi gibi hususlar önemlidir. Beslenmeyi eğlenceli hale getirmek bebeğinizin sağlık gelişimi için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir