Bebek Temizliği Nasıl Yapılır

Yeni doğan temizliği genel temizlik ve bölgesel temizlik olarak 2 şekilde yapılır. Genel temizlik bebeğin banyosu, bölgesel temizlik ise el, yüz,kulak gibi vücut organlarının temizliğidir. Yeni doğan bebek haftada 2-3 kez mutlaka banyo yapması gerekir. Bebeklerde banyo göbek kordonu düştükten sonra yapılmalıdır.

Bebek Banyosu Yaptırılırken Dikkat Edilecek Hususlar:
1- Banyoda kullanılacak malzemeler, bebeğin temiz kıyafetleri önceden hazırlanmalıdır.
2- Banyo ortamı 22 -23 derece olacak şekilde ayarlanmalıdır. Hava soğuksa soba yakılmalı, sıcak havalarda ise banyonun serin olması gerekir. Banyo yapılacak suyun sıcaklığı 35-37 derece arası olmalıdır.
3- Banyo yaptırılacak bebek küvetine havlu, küvet filesi konularak bebeğin sert zeminle temas etmesi ve bebeğin kayması engellenmiş olur. Küvet 10 cm yükseklikte ılık su konmalıdır.
4- Bebeği yıkayan önce yüzü üste gelecek biçimde bebeği koluna yatırmalıdır. Kolunu bebeğin arkasından sol kolunun altına doğru uzatarak tutmalıdır.Diğer elle bebeğin poposu tutularak suya önce ayaklar sokulur. Bebeği yıkayan bir eliyle bebeği sıkıca kavrayıp diğer eliyle sabunlamalıdır.
4- Bebeğin göğsü yıkandıktan sonra bebek çevrilip sırt kısmı güzelce yıkanır.
5- Bebeğin yüzüne su dökmeden bacağı yıkanıp kurulanır. Yumuşak bir havlu ile bebek havluya sarılıp kurulanmalıdır.
6- Bebeklerin her gün el yüz, burun, kulak, göz, ayak, bacak, üreme organları düzenli olarak temizlenmelidir. Bebek bezi 3 saatte bir değiştirilmelidir. Sık sık bebeğin altı kontrol edilmelidir.Uzun süre altı temizlenmeyen bebeklerde pişikler oluşabilir. Bebeğin dışkı durumu sürekli kontrol altına alınmalıdır. Dışkıda görülen sulanma, yada renk değişikliğinde bebeğinizi doktora götürmelisiniz. Her alt değiştirmede bebeğin altı su ve pamuklu bez ile temizlenmelidir. Bebeğin altı ıslak bırakılmamalı mutlaka kurulanmalıdır. Kız çocuklarının temizliği yapılırken önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bebek dışkı yaptıysa altı iyice yıkanmalı ve kurulanmalıdır.

Temizlik bebekler için çok hassas bir husustur. Temizliği iyi yapılmayan bebeklerin enfeksiyon kapması çok kolaydır. Bebeklerin temizliği yapılırken çok hassas olunması gerekir.Bebeğin banyoda kayıp düşmesi engellenmelidir. Suyun aşırı sıcak ve soğuk olması bebeğinizin banyodan soğumasına neden olur. Bebeğinize banyoyu mutlaka sevdirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir