BEBEKLERDE DİŞ BAKIMI

Bebek dişleri çıktıktan sonra zaman kaybetmeden diş bakımı yapılmalıdır. Dişler tam oturmadığı için dişlerin fırçalanması doğru değildir. Bu anlamda her gece ıslak ve yumuşak bir bezle bebeğinizin dişlerini temizleyebilirsiniz. Islak bezin üstüne bezelye büyüklüğünde florürlü diş macunu sıkıp dişler temizlenebilir. Bebeğiniz diş macununun tadından hoşlanmadığı durumlarda diş temizliğine ara vermelisiniz. Günde 2 kez diş macunu ile dişleri fırçalamak bebeğinizin dişlerinin çürümesini engelleyecektir.

Bebekler yaşını doldurduktan sonra 1 yaşındaki bebekler için hazırlanmış yumuşak diş fırçasıyla bebeğinizin dişlerini fırçalayabilirsiniz. Bebeğinize diş fırçalamayı sevdirmek için oyun tarzında diş fırçalama alışkanlığı kazandırmalısınız. Banyo ile diş fırçalamayı birleştirip banyoyu daha sevimli hale getirebilirsiniz. 2 yaşına gelen bebekler artık özerklik duyguları gelişmeye başlar. Bu durumda kendi dişlerini kendi fırçalamak isteyecektir. Onu bu zevkten mahrum bırakmayın.

Bebeklerin dişleri çürümemesi için dişler ve diş etleri ıslak bezle silinir. Bebeğinizin beslenmesinde kalsiyum bakımından zengin süt, yoğurt, peynir, yapraklı yeşil sebzeler ile D vitamini içeren yumurta sarısı, balık ve süt ürünleri olmasına dikkat edin. Şeker çikolata gibi yiyecekleri çocuklarınıza vermeyin. Yaşı büyüdükçe artık engel olamazsınız. Öğün aralarında şekerli yiyecek tüketmesinler. Emziğine şekerli su batırmakta diş sağlığı açısından son derece sakıncalıdır.

Süt dişlerine iyi bakım yapmak gerekir çünkü dişler kalıcı dişlerin yerini tutmaktadır. Süt dişlerinin çürüyerek dökülmesi ağız yapısında kalıcı değişikliklere sebep olur. 6 yaşına kadar bebeğiniz süt dişleri ile beslenir. Kısa sürede dökülmesi çocuğunuzda beslenme sorunlarına neden olur.

Diş sağlığı çocuk için önemlidir. Kendine güven duyması, düzgün konuşması için sağlam dişlere ihtiyacı vardır. Bozuk diş yapısı yüzünden düzgün konuşamayan bir çok çocuk bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Çürümüş dişleri olan çocuklar toplulukta gülmekten ve ağzını açmaktan utanç duymaktadır. Bu da kişisel ve sosyal gelişimini olumsuz etkilemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir