Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerin diş çıkarması sıkıntılı bir süreçtir. Bu süreçte bebeklerde değişik huylar ortaya çıkar. Bebeklerde diş çıkarma doğumdan itibaren 7. aydan başlar. 2 ay ve 4 ay aralıklarla dişler yavaş yavaş çıkmaya başlar. Bebekler diş çıkarırken her zamankinden farklı huylara bürünürler. Ağlama ve yemeği reddetme en önemli diş çıkarma belirtileridir.

Bebekler diş çıkarırken ishal olabilir, ateş yükselmesi görülebilir. Sürekli ağlamalar, uyumada güçlük çekilmesi, sürekli uyanık olma hali, beslenmek istememesi bebeğin dış çıkarma alametleridir. Anne ve babalar sakinliğini her zaman korumalıdır. Bebeğin ağlama ve bu huysuz davranışlarına karşı sinirli olmadan sevgi ile yaklaşmalıdır. Bebeğin ateş ölçümü sık sık kontrol edilmelidir. Ateşlenme durumu 38 dereceyi 2 kez aşılması durumunda bebek zaman kaybedilmeden mutlaka uzman doktora götürülmelidir.

Bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde doktor kontrolünde diş jelleri kullanılır. Doktor tavsiyesi olmadan diş jeli kullanmak bebek sağlığı açısından sakıncalı durumların oluşmasına neden olabilir. Diş jelleri buzdolabında soğutulmalıdır. Dişe soğuk biçimde sürülmeli ve diş bölümüne damağa hafif parmaklarla basılmalıdır. Diş jeli dişlerin çıktığı bölgeye masaj yapılarak sürülür.

Beslenmek istemeyen diş çıkarma döneminde olan bebeğe sıcak besinler kesinlikle verilmemelidir. Sıcak besinler bebeğin diş çıkarma döneminde çektiği acıyı 2 kat arttıracaktır. Bebeğe soğuk yiyecekler verilir. Soğuk yiyecekler bebekte oluşan diş acısının hafiflemesini sağlayacaktır. Aşırı soğuk buzlu besinlerde bebeğin üşütmesine ve boğazının şişmesine neden olur. Bu anlamda dengeyi iyi ayarlamalısınız.

Bebeklere diş çıkarma dönemlerinde acısını dindirmek için doktorların tavsiye etmediği bilimsel olmayan yöntemleri uygulamak bebeğin ağız ve diş sağlığını bozacaktır. Diş çıkarma döneminde bebeğin ağzına götürebileceği plastik diş kaşıyıcılar kullanabilir. Diş çıkarma döneminde bebeğin gelişimi yavaşlayabilir. Beslenmeyi reddetmesi sonucu bebeğin kilosunda düşmeler oluşabilir.

Bebekler diş çıkarma dönemlerinde çok ağlar ve huysuzlaşırlar. Bebeğe bu dönemde sert davranmak, bebeğin psikolojik durumunu bozacaktır. Bu dönemde bebeğe destek olmak onu daha sıkı sevmek ve ilgi göstermek gerekir. Bebeğin acısını dindirmesi için ona yardımcı olmalısınız. Doktorun tavsiye etmediği hiçbir şeyi de bebeğinize uygulamayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir